Na túto aj iné témy diskutoval na konferencii TechCrunch v San Franciscu 7. septembra 2018.
Najobľúbenejšia krypto burza
Coinbase je najobľúbenejšia kryptomenová burza pokiaľ ide o konverziu fiat mien na krypto. Najväčšie burzy, čo sa týka denného objemu obchodovania ponúkajú skôr konverziu z jednej kryptomeny na inú.
Armstrong nevylučuje, že sa Coinbase stane hostiteľom väčšieho počtu kryptomien a tokenov, keďže sa už pomaly stáva štandardom pre novovznikajúce spoločnosti vydávať nejaký token.
Ekonomika tokenov tak beží a bude bežať spoločne s akciami ako alternatívny investičný systém.
„Pre každú spoločnosť, ktorá musí vykazovať svoju kapitalizáciu dáva zmysel vydávať svoj vlastný token. Každý open-source projekt, každá charita, potenciálne každý fond alebo nové typy decentralizovaných organizácií a aplikácií budú skôr či neskôr vytvárať vlastné tokeny,“
povedal Armstrong.
„Našim cieľom je a vždy bolo vytvoriť miesto kam ľudia prídu s fiat peniazmi, ktoré si budú môcť zameniť za tieto kryptomeny či tokeny, a podieľať sa tak na tejto ekonomike,“
dodal.
Tokenizovaná budúcnosť by podľa názoru Armstronga mohla v budúcnosti viesť k zalistovaniu stoviek tokenov na Coinbase.
To by predstavovalo obrovský nárast oproti piatim kryptomenám, ktoré Coinbase dnes ponúka. Coinbase pristupuje k pridávaniu nových mien mimoriadne opatrne.
Pridaním stoviek nových mien by sa spoločnosť mohla teoreticky zaradiť medzi veľké finančné inštitúcie, ako je New York Stock Exchange (NYSE) alebo burza NASDAQ.
Ani takúto budúcnosť Armstrong nevylučuje. Pravdou je, že NYSE, je jedným z investorov v spoločnosti Coinbase a o Bitcoin má zjavný záujem.
A čo regulácie?
Jedným z kritických bodov toho, aby sa táto vízia stala realitou, je samozrejme regulácia. Nielen Brian Armstrong, ale aj iní poprední experti z tejto sféry potvrdili, že USA dopláca na chýbajúce regulácie v tejto oblasti.
Nové inovatívne spoločnosti či startupy presúvajú svoje sídla do zámoria, kde majú vytvorené oveľa lepšie podmienky.
Ako zakladateľ kryptomenového startupu založeného v USA, ktorý má aktuálne hodnotu viac ako 1 miliardu USD a stále sa rozrastá, Armstrong priznal, že otázky regulácie sú „otvorenou témou“.
Bolo by potrebné zaviesť do platnosti rámec, ktorý jasne definuje, či novovznikajúci alebo aj existujúci token je alebo nie je cenný papier.
„Domnievame sa, že značná podskupina týchto tokenov bude označená ako cenné papiere,“ povedal. „Náš prístup je byť najdôveryhodnejšou burzou s najjednoduchším používaním. Takže chceme byť právne kompatibilní, aby sme umožnili obchodovanie aj s tokenmi, ktoré sú klasifikované ako cenné papiere.“
Spoločnosť Coinbase sa v tejto sfére pustila do veľkých akvizícií. S cieľom stať sa plne regulovaným maklérom a ponúkať služby zamerané na futures kontrakty, ktoré zahŕňajú obchodovanie s kryptomenovými cennými papiermi, obchodovanie s maržami a mimoburzové obchodovanie kúpila podiel v spoločnostiach zameraných práve na tento druh biznisu.
Menovite sa jedná o Keystone Capital Corp., Venovate Marketplace Inc. a Digital Wealth LLC. Akvizícia by mohla spoločnosti pomôcť rozšíriť svoje portfólio o finančné produkty mimo kryptomenovú sféru.
Vyhliadky do (ďalekej) budúcnosti
Web 1.0 sa týkal zverejňovania informácií, web 2.0 sa týkal interakcie a web 3.0 sa bude týkať prenosu hodnoty cez Internet.
Web má teraz svoju natívnu menu, takže je možné vytvárať aplikácie, ktoré využijú túto globálnu internetovú ekonomiku naplno, dodáva Armstrong.
A akou veľkou sa môže táto kryptomenová sféra stať? CEO spoločnosti Coinbase vidí budúcnosť veľmi pozitívne.
- prečítajte si: Kryptomenové ICO štúdia: Oplatí sa ešte investovať?
Domnieva sa, že celkový počet ľudí v krypto ekosystéme môže dosiahnuť v priebehu nasledujúcich piatich rokov jednu miliardu, čo je slušný nárast oproti dnešným 40 miliónom. Bude mať Armstrong pravdu? Uvidíme o päť rokov, no možno aj skôr.