Jeff Bezos (53) vlastní 17 percent akcií Amazonu, ktorých hodnota tento rok vzrástla o 40 percent. Vďaka tomu aj hodnota Bezosovho majetku stúpla od začiatku roka o viac ako 20 miliárd dolárov.
Vo štvrtok vďaka ďalšiemu výkyvu smerom hore vyskočila hodnota Bezosovho majetku na 92,3 miliardy dolárov. Gates mal v tom okamihu 90,8 miliardy. V dennom indexe miliardárov, ktorý zostavuje Bloomberg, tak Bezos chvíľu viedol, ale deň zakončil na druhom mieste.
Podľa správy nadácie Oxfam by však z Bezosa mohol byť do roku 2042 prvý bilionár na svete. Oxfam sa zaoberal nerovnosťou vo svete a upozornil na to, že majetok skupiny najväčších boháčov rastie tempom 11 percent ročne. Ak by si šéf Amazonu udržal toto tempo, trinásťciferný míľnik by prekonal o 25 rokov. V tom čase bude mať 78 rokov.
NAJVÄČŠÍ KANDIDÁT
Aktuálne táto méta vyzerá veľmi vzdialene. Vzápätí po minulotýždňovom štvrtkovom vrchole začala hodnota akcií Amazonu a s ňou aj hodnota Bezosovho majetku klesať. Tento týždeň v stredu bola na cifre 84,7 miliardy dolárov.
Gates na prvom mieste mal 89,9 miliardy. Na druhom mieste bol španielsky odevný magnát Amancio Ortega s 85 miliardami. Bezos tak klesol až na tretie miesto.
Spomedzi svetových miliardárov je však najväčším kandidátom na prvého svetového bilionára práve on. Bill Gates sa sústreďuje najmä na charitu, Bezos je na špičke rebríčka jediný, kto presadzuje veľké nové projekty a investície. A jeho majetok vďaka tomu rastie raketovým tempom.
Pred 23 rokmi začal predávať knihy z garáže v Seattli. Pred 19 rokmi sa prvýkrát dostal na zoznam miliardárov Forbesu. Po vstupe Amazonu na burzu mal jeho majetok v roku 1998 hodnotu 1,6 miliardy. Dlhé roky stúpal len pomaly, v roku 2007 dosiahol 4,4 miliardy.
Odvtedy prešlo desať rokov, Bezos je na úplnej špičke a dá sa predpokladať, že bude stúpať ďalej. Za posledných päť rokov si pripísal 70 miliárd dolárov, z toho 45 miliárd len za posledné dva roky.
VIE MÍŇAŤ
Spoločnosť Amazon sa pritom netají tým, že sa dlhodobo nezameriava na zisk, ale vynakladá veľké výdavky na investície do budúcna. O tom, že bude míňať, varovala investorov aj teraz. Preto nastal istý pokles hodnoty jej akcií.
Amazon sa však tlačí na nové trhy, napríklad v Indii. Otvára množstvo nových pobočiek a skladov a najíma tisícky ľudí s cieľom stať sa najväčším obchodom na svete.
Bezos dokáže míňať aj v súkromí. Tento rok kúpil za 23 miliónov dolárov veľkú budovu textilného múzea vo Washingtone. Chce si ju prerobiť na rodinný dom. Za 250 miliónov dolárov z vlastného vrecka kúpil denník Washington Post.
- prečítajte si: 5 krokov k vytvoreniu a predaju vlastného produktu
Rovnako z vlastného vrecka dáva miliardu dolárov ročne na financovanie firmy Blue Origin, ktorá pracuje na vesmírnych technológiách a chce umožniť komerčné cestovanie do kozmu.
Menej známe je, že Bezos veľa míňa aj na banány. Jeho nápadom totiž bolo, aby v centrále Amazonu v domovskom Seattli boli vždy k dispozícii banány pre okoloidúcich. Túto štedrú ponuku teraz využíva približne 4 500 ľudí denne.
- Zdroj: JET by J&T Banka
- Zdroj obrázkov : www.pixabay.com