Spotrebný úver je jednoduchým prostriedkom na to, ako prísť rýchlo k peniazom, ktoré aktuálne potrebujete. V rámci finančnej gramotnosti by ste ešte pred podpisom mali ovládať, čo znamenajú jednotlivé položky na zmluve, aby vás neskôr nečakali nepríjemné prekvapenia.
Pri nedostatku finančných prostriedkov na zabezpečenie čohokoľvek, čo práve potrebujeme, si väčšina ľudí berie úver buď od banky, alebo od nebankového subjektu. Výhodou pôžičky je najmä to, že človek príde rýchlo k peniazom, ktoré v tej chvíli reálne nemá, no vždy treba myslieť aj na poplatky a úroky spojené s poskytnutím peňazí, ktoré v konečnom dôsledku úver vždy predražia a vy splatíte viac, ako ste si požičiavali.
Spotrebiteľské pôžičky bývajú dvojaké – účelové a bezúčelové. K tým prvým potrebujete dokladovať, na čo sa požičiavané peniaze použijú, bez uvedenia zámeru vám totiž takýto úver nebude poskytnutý. Dnes sú však veľmi populárne a často ponúkané bezúčelové úvery, pri ktorých uvádzanie toho, na čo sa poskytujú, nie je potrebné.
Keď pôžička, tak s rozumom!
Vždy pred podpisom zmluvy by ste mali zvážiť, ktorému bankovému alebo nebankovému subjektu sa zaviažete. Jednotlivé inštitúcie sa totiž môžu líšiť vo výške poplatkov za poskytnutie úveru a tiež v tom, aký úrok vám poskytnú. K žiadosti o pôžičku budete potrebovať okrem iného aj doklad o príjme, ktorý poskytovateľovi úveru napovie, či ste schopný pôžičku splácať.
Keď už dôjde k podpisu zmluvy, nenechajte na seba tlačiť a v pokoji si preštudujte každú položku, dokonca aj dodatky, ktoré sú napísané malými písmenami.
Zmluva by mala obsahovať výšku poskytnutých financií, dohodnutú výšku a frekvenciu splátok, uvedenú ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN), podmienky, za akých môže byť RPMN zmenená, výšku nákladov, ktoré nie sú zahrnuté do RPMN, sankcie za porušenie zmluvy a tiež spôsob zániku záväzku voči poskytovateľovi pôžičky.
Ak ktorákoľvek položka nespĺňa to, čo bolo dohodnuté dopredu, v žiadnom prípade zmluvu nepodpisujte.
Serióznu inštitúciu poskytujúcu služby s čestnými úmyslami spoznáte napríklad aj vďaka tomu, že na webe majú uvedené všetky potrebné informácie a k nahliadnutiu majú zverejnenú aj zmluvu, ktorá je zrozumiteľná aj pre bežného človeka.
Pôžičky nie sú pre zábavu, pozor na exekútorov
Ešte predtým, než sa rozhodnete, že si vezmete spotrebiteľský úver, mali by ste zvážiť všetky povinnosti a riziká, ktoré vyplývajú z nesplácania pôžičky. Ak by ste totiž dlhodobo pôžičku nesplácali, hroziť vám môže exekúcia. Návrh na exekúciu podáva banka alebo nebankovka, ktorej dlžíte peniaze.
Exekútor je úradná osoba, ktorá má pri nespolupráci dlžníka oprávnenie vstúpiť do jeho osobných priestorov aj bez jeho fyzickej prítomnosti. V exekučnom konaní vám môžu byť pozastavené bankové účty, zhabaný majetok či dokonca predaná nehnuteľnosť za účelom splatenia všetkých vašich dlhov.
Zdravý rozum káže, že by ste si nemali brať pôžičku, ak výška splátky predstavuje viac ako 50 % vašich príjmov a že účel pôžičky by nemal predstavovať financie na pokrytie bežného chodu domácnosti. Práve toto sú tie kritické faktory, ktoré už mnoho ľudí vďaka pôžičkám dostali na kolená.