S blížiacim sa Halloweenom prichádza vhodný okamih na nahliadnutie na cintorín krypto odvetvia.
Dokonca aj v tomto mladom priemysle už zaniklo mnoho projektov a stránky ako Coinopsy a DeadCoins poskytujú podrobný prehľad.
Len pre zábavu sme sa trochu pozreli na tieto stránky, aby sme sa dozvedeli viac o druhoch projektov, ktoré zlyhali, a našli sme niekoľko zaujímavých vzorcov.
Coinopsy má viac ako 700 záznamov za 8 rokov, čo z neho robí jeden z najlepších dostupných zdrojov informácii nefungujúcich krypto projektov.
Údaje Coinopsy sú však neúplné, takže pravdepodobne obsahujú aj nejaké nepresnosti.
Čo zabíja kryptomenové projekty?
Údaje Coinopsy zahŕňajú niekoľko rôznych príčin zániku.
Najbežnejšia bola, že investori jednoducho prestali obchodovať s daným tokenom a jeho objem klesol na nulu (alebo blízko nuly).
Tento osud stretol 63,1 % projektov.
Ďalšou veľkou skupinou zaniknutých projektov boli údajné podvody.
Do tejto kategórie spadalo neuveriteľných 29,9 % projektov na Coinopsy.
Väčšina týchto údajných podvodov prišla v roku 2017, pravdepodobne inšpirovaná býčím trhom.
V tomto súbore údajov počet podvodov v roku 2017 presiahol o viac ako 5-krát predošlý rok.
Je zaujímavé, že údaje zahŕňajú aj mená zakladateľov niektorých projektov.
Dvaja zakladatelia, užívatelia na Bitcointalku menom „Crunck“ a niekto s menom „Daniel Mendoza“, sú každý spomenutý v tom, že založili tri rôzne, údajne podvodné, zaniknuté projekty na zozname.
Ďalšími zdrojmi krypto smrti sú neúspešné ICOs (3,6 %) a zrejmé „joke“ projekty (3,2 %) ako „AnalCoin“, „BagCoin“ a „BieberCoin“.
Koľko zaniknutých projektov existuje?
Je nemožné presne povedať, koľko krypto projektov zaniklo, a odpoveď do istej miery závisí od toho, ako definujeme zaniknutý projekt.
Coinopsy v súčasnosti úvadza počet 705, DeadCoins 1779 a CoinMarketCap uvádza viac ako 1000 projektov s menej ako 1000 USD v objeme obchodovania za deň, čo ich určite zaraďuje do kategórie zanikajúcich, ak nie rovno zaniknutých.
Tieto tri databázy sa samozrejme prekrývajú, ale pravdepodobne existuje niekoľko zaniknutých projektov, ktoré nie sú uvedené na žiadnej z nich.
Je pravdepodobné, že o neúspešnych medzinárodnych projektoch, ktoré boli predávané na trhu predovšetkým mimo anglicky hovoriaceho publika, nemáme žiadne informácie.
Ako dlho prežívajú kryptomenové projekty, odsúdené na zánik?
Jednou z najzaujímavejších vecí v súvislosti s údajmi Coinopsy je to, že má údaj o roku začiatku a koncu pre takmer každý projekt, čo nám umožňuje získať hrubý obraz o tom, ako dlho každý projekt prežil.
Nie je prekvapením, že opustené projekty – t.j. tie, ktoré skutočne odštartovali, ale nakoniec stratili záujem investorov – mali tendenciu trvať najdlhšie, s priemernou životnosťou 1,7 roka.
Neúspešné ICOs trvali takmer rovnako dlho, s priemernou životnosťou 1,6 roka.
Projekty z recesia zrejme zostanú vtipnými v priemere iba 1,4 roka.
Podvodné projekty mali najkratšiu priemernú životnosť zo všetkých, trvajúc približne jeden rok.
- Zdroj: Kryptotrejder.sk – sprievodca svetom kryptomien
Kryptotrejder sú mladí chalani, ktorí sa už vyše 4 rokov venujú investovaniu do kryptomien. Svoje skúsenosti a praktické rady v tejto oblasti zdieľajú na svojom webe kryptotrejder.sk