Viac

    Ako získať peniaze na rozmach podnikania

    Skvelý nápad, výborná myšlienka, obrovská chuť na jej zrealizovanie. Poznáte to? Prípadne len potrebujete uhradiť faktúry za energie, vyplatiť mzdy, nakúpiť materiál. Skrátka "prežiť". Ako na to? Ako získať peniaze?

    Skvelý nápad, výborná myšlienka, obrovská chuť na jej zrealizovanie. Poznáte to? Prípadne len potrebujete uhradiť faktúry za energie, vyplatiť mzdy, nakúpiť materiál. Skrátka “prežiť”. Ako na to? Ako získať peniaze?

    Celý proces môžeme rozdeliť na dve otázky. Vezmite si pero a papier.

    Koľko peňazí potrebujeme? Na prvý pohľad jednoduchá otázka, no nepodceňujme ju. Spravme si podrobný rozpočet, analýzu nákladov. Čo všetko plánujeme uhrádzať? Ide o podstatnú fázu, venujme jej dostatok času a sústredenia.

    Ako vieme získať peniaze? Ponúkajú sa nám dve možnosti, vlastné a cudzie zdroje. Paradigma, že vlastné zdroje sú najlacnejšie, už nemusí platiť. Úrokové sadzby poklesli, existujú podporné programy s výhodnými podmienkami. Zvážme každú možnosť, internú aj externú.

    Vlastné zdroje pozostávajú zo zisku a odpisov. Pokiaľ v bežnom období dosiahneme zisk, prípadne evidujeme nerozdelený zisk minulých rokov, vieme využiť vlastné peniaze na financovanie.

    Odpisy predstavujú náklad, ale v konkrétnom čase nie sú výdavkom. Inými slovami, peniaze sme reálne minuli v čase obstarania dlhodobého majetku. Napríklad kúpa výrobnej linky, ktorú sme zaplatili na začiatku ale odpisujeme ju postupne 4 roky.

    Prípadne môžeme predať nepotrebný dlhodobý majetok alebo nadbytočné zásoby. Prípadne čokoľvek iné, nepotrebné.

    Cudzie zdroje ponúkajú viacej alternatív. Vlastníci spoločnosti môžu uskutočniť vklad do spoločnosti kedykoľvek, nielen na začiatku pri jej vzniku. Pokiaľ sa rozhodnú takýto vklad uskutočniť v priebehu existencie spoločnosti, ide o jednu z najzákladnejších možností financovania.

    Ďalšou možnosťou je obchodný úver, ktorý poskytuje dodávateľ odberateľovi formou tovaru. Dodá mu tovar, pričom platba sa odloží na neskorší termín.

    Riešením môžu byť aj preddavky pre odberateľov. Odberateľ poskytne dodávateľovi peňažné prostriedky pred uskutočnením dodávky. Dodávateľ získava bezúročný finančný zdroj, ktorý spláca uskutočnenými dodávkami.

    Najrozšírenejším zdrojom sú úvery od bánk. Môžu byť krátkodobé, preklenutie dočasného nedostatku peňazí (úhrada faktúr, nákup zásob…). Stredno a dlhodobé na väčšie investície (nákup strojov, zariadení, budov…).

    Podnikateľ môže vydať aj cenné papiere, tzv. obligácie. Kupujú ich veritelia a podnikateľ získava zdroje na financovanie vlastných aktivít. V čase splatnosti obligácie musí podnikateľ (emitent) vyplatiť veriteľom ich menovitú hodnotu plus úroky.

    Nenávratným zdrojom financovania sú dotácie, ktoré získame bez akejkoľvek protihodnoty (bezúročne). Môžu byť poskytnuté zo štátneho rozpočtu, z miestnych rozpočtov, z fondov EÚ a podobne.

    Faktoring, forfaiting predstavuje odkúpenie pohľadávky, pričom celková hodnota pohľadávky je znížená o rizikovú prirážku. Napríklad hodnota pohľadávky 2 000 eur, vyplatených 1 800 eur.

    Aj pri hospodárení s firemnými peniazmi platí nasledovné pravidlo: “Najprv premýšľať a potom míňať.”

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Logo-FinancnaAkademia-sroFinančná akadémia

    Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.” Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.

    Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.”

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články