Pri aktívnom životnom štýle sú vhodne zvolený cvičebný plán a jedálniček veľmi dôležitými prvkami. Rovnako dôležité je dbať aj na potrebnú regeneráciu po cvičení. Najmä, ak chcete svalom pomôcť prekonať bolesť či stuhnutie a zároveň tak podporiť svoj progres.
6 tipov, ako správne regenerovať
Existuje množstvo užitočných tipov, ako svoje telo po cvičení správne regenerovať a čo najlepšie ho tak pripraviť na opätovnú záťaž. Pripravili sme pre vás 6 rád, vďaka ktorým doprajete svalom potrebný oddych a zároveň tak podporíte svoj pokrok.
1. Doprajte telu potrebný strečing a masáž
Správnym strečingom dokážete uvoľniť stuhnuté svalstvo a zároveň si zvýšiť flexibilitu. V kombinácií s masážou si zlepšíte aj vyplavovanie toxínov z tela a zároveň urýchlite regeneráciu. Okrem toho, po relaxačnej masáži sa budete cítiť naozaj výborne. Regenerácia po športe je veľmi dôležitá najmä ak chcete predísť zraneniam pri športe.
2. Pomôže aj kvalitný spánok
Vďaka spánku neregeneruje iba vaša hlava, ale aj vaše telo. Najmä po tréningu si kľudne doprajte aj dlhší spánok. Vďaka tomu si telo lepšie oddýchne a načerpá sily do nového dňa. Naopak, ak by ste spánok podcenili, mohlo by sa vám to vypomstiť v podobe horšieho zvládania cvičebného plánu, zhoršenia sústredenia, prípadne aj vyššieho rizika úrazu.
3. Nezabúdajte na hydratáciu
O pitnom režime ste už určite počuli. Pri cvičení to platí o to viac. Aby ste dosiahli požadované výsledky a zároveň dokázali telo poriadne regenerovať, je nevyhnutné piť nielen počas tréningu, ale aj po ňom, a to dostatok tekutín. Práve voda pomáha vyplavovať z tela nadbytočné látky a takisto podporuje regeneráciu.
TIP: Vyskúšajte po cvičení vymeniť vodu za zelený čaj. Obsahuje plno antioxidantov, ktoré majú množstvo pozitívnych vlastností. Jednou z nich je to, že znižujú poškodenie svalov po tréningu. Piť ho pritom môžete ako teplý, tak aj studený či ľadový.
4. Doplňte si v tele kolagén a magnézium
Na to, aby nám svaly správne fungovali a zároveň sa poriadne regenerovali, potrebujeme do tela dopĺňať potrebné živiny. Medzi často využívané doplnky, ktoré nám pomôžu nielen so svalovicou, ale aj s celkovým fungovaním tela, sú magnézium a kolagén.
Magnézium má pozitívne účinky na nervy, svaly a srdce. Kolagén zase vyživuje kĺby, zlepšuje pohyblivosť svalov a bráni starnutiu tkaniva. Okrem toho má kolagén aj ďalšie blahodárne účinky, vďaka ktorým ho obľubuje mnoho športovcov. ( Viac o účinkoch kolagénu si môžete prečítať tu )
5. Upravte stravu tým správnym spôsobom
Ak chcete dosahovať úspechy v športe, prípadne sa chcete prosto len cítiť vo svojom tele lepšie, je nutné kombinovať šport s vhodným stravovaním. Najmä počas obdobia, kedy intenzívne trénujete, prípadne sa regenerujete, je vhodné klásť dôraz na to, čo jete.
Práve jedlo vám totiž vie dosť pomôcť, prípadne uškodiť. Dajte teda prednosť protizápalovým potravinám, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny a doprajte si dostatok bielkovín.
Kvalitné proteíny a tuky sú bohaté na rôzne živiny. Vhodné množstvo sacharidov nezačne podporovať zápalové procesy v tele, no zároveň vám doplní požadovanú energiu.
TIP: Ak pravidelne cvičíte, tak začnite úžívať kvalitný kolagén. Bielkoviny hrajú významnú úlohu pri budovaní svalovej hmoty a pri regenerácii po cvičení. Ak cvičíte pre redukciu váhy, spevnenie a vyrysovanie, kolagén vám pomôže získať lepšiu elasticitu pokožky.
6. Uvolnite svalstvo vďaka ochladzovaniu
Počuli ste už o ľadovom kúpeli? Ochladzovanie všeobecne zmierňuje opuchy a zároveň upokojuje telo po namáhavom tréningu. Samozrejme, pri tréningu sa svalstvo zahreje a nie je vhodné okamžite ho schladiť, no postupným ochladzovaním sa dostanete do uvoľneného stavu a predídete tak mnohým bolestiam z opuchov.
Záver
Na každého platí, samozrejme, niečo iné. No tieto rady vám určite neublížia, skôr naopak. Ak sa budete správne stravovať a nepodceníte regeneráciu, vaše telo sa bude každým tréningom zdokonaľovať a vaše ciele budete dosahovať oveľa rýchlejšie.