Ivo Toman vo svojej knihe píše:
“Peniaze je ľahšie ušetriť ako zarobiť.”
Zamyslite sa chvíľku nad touto vetou.
Podľa posledného prieskumu, ktorý sme si mohli prečítať na internete, až 33 % percent (približne 700 tisíc) slovenských domácností žije z výplaty do výplaty. Vôbec nešetria. Viete si predstaviť situáciu, ak by v takejto rodine vypadol jeden príjem?
Zadefinujme si najprv pojmy výdavok a pasívum. Výdavok predstavuje úbytok peňazí. Pasívum predstavuje všetko, čo nás o peniaze oberá. môže to byť čokoľvek, čo zabezpečí úbytok našich peňazí.
Ako pri príjmoch ani pri výdavkoch sa nezaobídeme bez papiera a pera. Začíname…
Po prvé…
Spíšte si všetky výdavky, ktoré v rámci mesiaca máte. Píšte všetko čo Vás napadne. Snažte sa na nič nezabudnúť. Najlepšie bude, ak si spomeniete na všetky výdavky z predchádzajúceho mesiaca.
Nezamýšľajte sa nad tým kedy výdavok vznikol. Nie je podstatné poradie. Podstatný je samotný výdavok.
Po druhé…
Pokiaľ máte všetky výdavky spísané, tak si ich prejdite ešte raz. No tentokrát ku výdavkom píšte aj písmenka P, N, V.
P = povinný výdavok. Musíte ho uhradiť (nájomné, inkaso, splátky úverov). N = nutný výdavok. Ide o výdavky, ktoré sa uhrádzajú priebežne v rámci mesiaca (stravovanie, doprava, oblečenie).
V = voliteľný výdavok (nepodstatný). Nemusíte ho uhrádzať, kupovať ho. Pokiaľ ho kúpite, je to len na základe Vášho vlastného dobrovoľného rozhodnutia (návšteva kina, divadla, cigarety).
Prejdite si celý zoznam Vašich výdavkov a označte ich príslušnými písmenkami. Danej činnosti venujte náležitú pozornosť. Podstatné je správne označenie príslušného výdavku. Táto fáza je najpodstatnejšia.
Po tretie…
Teraz si opäť prepíšte Vaše výdavky ale už podľa kategórií. Teda do prvého stĺpčeka napíšte všetky výdavky označené ako P, do druhého N a tretieho V.
Dopíšte sumy ku jednotlivým výdavkovým položkám. Podčiarknite ich a príslušné sumy zrátajte. Tak, aby ste videli sumár za jednotlivé písmenka (P, N, V).
A teraz to podstatné, škrtnite celú kategóriu V. Dajte si záväzok, že peniaze, ktoré ste doteraz míňali v tejto kategórií, budete odkladať (sporiť si).
Na zváženie je prehodnotenie aj výdavkov v skupine N. Nemôžete ich všetky škrtnúť, pretože všetci potrebujeme jesť, cestovať. Ale vieme aj tieto výdavky znížiť.
Podstatné je zbaviť sa tých pasív, ktoré Vás oberajú o peniaze. A viete bez nich existovať bez zníženia kvality vlastného života. Obmedziť ich spotrebu alebo zamyslieť sa nad tým, ako ich získať lacnejšie (napríklad znížiť poplatky za mobil, za internet, káblovku, kupovať si permanentky do fitnescentra a pod.)
Je len na Vás, aký postup si zvolíte. No podstatné je znížiť vlastnú spotrebu. Zamyslieť sa, kde míňate Vaše peniaze, koľko míňate a či sú Vaše výdavky skutočne opodstatnené.
Pamätajte na slová z úvodu, peniaze je ľahšie ušetriť ako zarobiť. My už len doplníme, najprv premýšľať a potom míňať.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.” Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.
Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.”