Viac

    Ako môžu Slovensku poškodiť Trumpove clá na dovoz automobilov do USA

    Politika ciel je jednou z hlavných ekonomických zbraní, ktoré bývalý americký prezident Donald Trump rád využíval a v prípade jeho návratu do Bieleho domu v roku 2025 existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa k nej opäť vráti. Jedným z jeho plánovaných krokov je zavedenie vysokých ciel na dovoz automobilov do USA, čo by mohlo mať výrazný dopad aj na slovenskú ekonomiku.

    Prečo by clá na dovoz áut mohli poškodiť Slovensko?

    Slovensko je jedným z najväčších výrobcov automobilov na svete v prepočte na obyvateľa. Automobilový priemysel tvorí približne 13 % HDP krajiny a zamestnáva desaťtisíce ľudí. Medzi najvýznamnejších výrobcov na Slovensku patria Volkswagen, Stellantis (Peugeot, Citroën), Kia a Jaguar Land Rover.

    Podľa dostupných údajov Slovensko v roku 2023 vyviezlo do Spojených štátov amerických automobily v hodnote približne 3,88 miliardy USD. Presný počet vyvezených vozidiel nie je v týchto zdrojoch uvedený. Ak by sme však predpokladali priemernú hodnotu vyvážaného vozidla na úrovni 30 000 USD, odhadovaný počet vyvezených automobilov by bol približne 129 000. Je dôležité poznamenať, že ide len o hrubý odhad, keďže skutočná priemerná hodnota vozidla sa môže líšiť

    Ak by Trump zaviedol vysoké clá na dovoz automobilov do USA, mohlo by to spôsobiť:

    1. Pokles dopytu po európskych autách – Automobily vyrábané v Európe by sa v USA stali drahšími, čo by znížilo ich konkurencieschopnosť voči domácim americkým značkám.
    2. Ohrozenie výrobných kapacít – Ak by európske automobilky zaznamenali pokles exportu do USA, mohlo by to viesť k znižovaniu výroby a prepúšťaniu zamestnancov.
    3. Neistotu v investíciách – Ak by veľkí investori v automobilovom sektore videli riziko spojené s americkými clami, mohli by sa rozhodnúť pre obmedzenie investícií na Slovensku alebo presunutie výroby do iných krajín.
    4. Negatívny vplyv na dodávateľov – Automobilový priemysel nie je len o veľkých automobilkách, ale aj o stovkách subdodávateľov, ktorí by pri nižšom dopyte mohli čeliť problémom s udržaním výroby.

    Môže sa Slovensko brániť?

    Slovensko ako súčasť Európskej únie by sa muselo spoľahnúť na spoločnú obchodnú politiku EÚ. Európska komisia by pravdepodobne odpovedala na americké clá vlastnými odvetnými opatreniami, napríklad clami na americké výrobky. To by mohlo viesť k obchodnej vojne, ktorá by poškodila ekonomiky na oboch stranách Atlantiku.

    Okrem toho by Slovensko mohlo presadzovať diverzifikáciu exportu – hľadať nové trhy pre svoje automobilky, napríklad v Ázii alebo Južnej Amerike. Rovnako by bolo dôležité podporovať inovácie, napríklad výrobu elektrických a autonómnych vozidiel, ktoré by mohli mať výhodnejšie podmienky na medzinárodných trhoch.

    Trumpove clá na dovoz automobilov do USA by mohli mať výrazne negatívny dopad na slovenskú ekonomiku, najmä na automobilový priemysel. Slovensko by sa v takom prípade muselo spoľahnúť na spoločnú reakciu EÚ a zároveň hľadať spôsoby, ako znížiť svoju závislosť od exportu do USA. Vývoj americkej obchodnej politiky bude preto v nasledujúcich rokoch dôležitým faktorom pre slovenský priemysel aj celkovú ekonomiku.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články