Na základe prvého dojmu, by nás nikdy nenapadlo, že v človeku vyzerajúcom príjemne, upravene, vzdelane a komunikačne zdatnom je ukrytá veľmi temná a nebezpečná stránka osobnosti.
Možno sa vám už v živote stalo, že ste na prvý dojem neodhadli naozajstný charakter a osobnosť človeka, ktorú dotyčný človek veľmi dobre ukrýval a potláčal.
Čo spôsobí okamih, v ktorom sa navonok z normálneho človeka stane monštrum, ktoré vie akýmkoľvek spôsobom ublížiť druhému človeku? Ako je vôbec možné, že častokrát temnú a nebezpečnú stránku osobnosti človeka prehliadneme, prípadne ju vôbec neregistrujeme?
Jedno dôležité pravidlo znie: „Nikdy nepodceňujte myslenie druhého človeka“.
Dokonale spoznať druhého človeka je nemožné. Častokrát sa nevieme orientovať sami v sebe a nie ešte v druhom človeku. To, čo vnímame navonok u druhého človeka je výlučne jeho vonkajší prejav, správanie, vystupovanie, určitý výzor, verbálny a neverbálny prejav.
To však neprezrádza tú najhlbšiu podstatu človeka. Prezrádza to jeho vnútorný štýl, vkus, hodnoty, ktoré potrebuje prezentovať navonok v spoločnosti, spôsob kontroly a ovládania sa nad sebou, svojim správaním, komunikačným prejavom a pod.
- Prečítajte si: Reagovaním na negatívne podnety čerpáme vlastnou energiou
Čo je však najdôležitejšie je najhlbšie vnútro a jadro človeka. Jeho spôsob myslenia, nahliadania na situácie, riešenie náročných situácii, reakcie v neočakávaných situáciách, jeho spôsob smiechu, plaču a pozorovanie človeka vtedy, keď nevie, že ho pozorujeme.
Nikdy nepodceňujte myslenie druhého človeka, pretože sa vám môže stať, že ostanete nie príjemne prekvapení z toho, ako ste si dotyčnú osobu na základe jej vonkajších prejavov zidealizovali. Taktiež nikdy neposudzujte človeka podľa jeho vonkajšieho vzhľadu.
Pokiaľ chcete človeka naozaj spoznať čo najviac, pokúste sa preniknúť do spôsobu jeho myslenia.
Naučte sa dekódovať jeho myšlienkové pochody a spôsob, akým daný človek v rôznych situáciách premýšľa a následne reaguje na situácie. Nikdy nespoznáte človeka na prvých stretnutiach.
V krízových a tých naj, naj, najkritickejších situáciách však áno. Práve tie najnepríjemnejšie a najnečakanejšie situácie odhalia pravú podstatu človeka. Vyplavia na povrch jeho osobnosti to, čo bolo ukryté v hĺbke jeho nevedomia a podvedomia.
V hĺbke jeho mysle. Práve nečakaná a náročná situácia druhému neumožní dokonale sa pripraviť na spôsob reagovania a človek sa v miernom šoku prestane ovládať a koncentrovať.
A práve vtedy môžeme vidieť, čo môžeme od človeka očakávať v situáciách, v ktorých by mal byť pevný, malo by sa dať na neho spoľahnúť a oprieť sa o neho aj v nie štandardných situáciách.
Čo ženie človeka k tomu, že pácha zlo?
Práve vznik neštandardných situácii, ktorých iskra rozhorí obrovský oheň. Pre človeka, v ktorom sa skrýva temná stránka osobnosti je práve spúšťačom konania zla, práve nepredvídaná situácia, situácia, v ktorej mu nie je vyhovené tak, ako si on zaumienil, prípadne situácia, ktorá prevyšuje jeho EGO, či schopnosti zvládania krízových a náročných situácii.
Akonáhle spozorujeme, neprimerané a deštruktívne správanie človeka, môžeme predvídať, že niečo nie je v poriadku. To, čo nie je v poriadku je zdravé a pevné jadro človeka, ktoré vytvára základný charakter osobnosti.
Existuje mnoho dôvodov, prečo sa toto jadro u človeka narušilo, napriek tomu, to nikdy nikoho neospravedlňuje pred tým, aby páchal zlo na druhom človeku, či v spoločnosti.
- Prečítajte si: Je lepšie spoliehať sa na racionálny rozum alebo intuíciu?
Silvia Macháčková
Nekonečné možnosti a genialita nášho myslenia ma fascinuje natoľko, že sa tejto oblasti venujem profesionálne. Som zakladateľkou projektu Bohatstvo Mysle, lektorkou a autorkou viacerých e-bookov v oblasti osobnostného rozvoja a práce s myslením: https://www.bohatstvomysle.com/e-shop/.
Podporujem pozitívny životný štýl bez prítomnosti stresu, mám rada vnútornú rovnováhu, individualitu osobnosti, diskusie, náročný filozofický a intelektuálny spôsob myslenia. Myslenie je najdôležitejším nástrojom k nášmu osobnostnému rozvoju, a ak sa nám ho podarí skrotiť a prevziať nad nim plnú moc, až vtedy si začneme vytvárať cestu vlastným životom