Keby boli poslední americkí prezidenti hodnotení rastom akciového indexu S&P 500, nad Barackom Obamom by tesne vyhral Bill Clinton. USA v posledných troch dekádach zaznamenalo len štyri výmeny prezidentov.

Od čias Thomasa Jeffersona, ktorý do úradu nastúpil v roku 1801 a zotrval v ňom celé dve obdobia, po ktorom nasledovali ďalší dvaja prezidenti, tiež s dvoma obdobiami, James Madison a James Monroe, sa história zopakovala.

Od roku 1993 sa v úrade vystriedali traja po sebe idúci prezidenti, ktorí v úrade zotrvali dve po sebe idúce obdobia – Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama.

Všetci traja však majú spoločné ešte jedno – v mnohých otázkach polarizovali spoločnosť, v tom však pravdepodobne stále zaostávajú za súčasným prezidentom USA.

Počas ich éry na čele krajiny zažila ekonomika dve rozsiahle ekonomické krízy – Dot com krízu na prelome tisícročí na konci úradovania Billa Clintona a hypotekárnu krízu na konci volebného obdobia Georgea W. Busha.

Napriek tomu sa počas Clintonovho a Obamovho pôsobenia v úrade prezidenta darilo širokému indexu S & P 500 historicky najviac. Medzi nimi nastal trhový prepad pod Bushom. Clinton pritom porazil Obamu aj napriek začínajúcim príznakom spľasnutia Dot com bubliny rok pred koncom jeho obdobia.

Obama sa však môže pýšiť nízkou volatilitou bez väčších korekcií a výkyvov na trhu na rozdiel od druhého Clintonovho obdobia.

Zásluhy však nesie predovšetkým americká centrálna banka, ktorá koncom roka 2008 spustila masívne kvantitatívne uvoľňovanie, ubezpečujúc trhových participantov, že je pripravená podporiť ekonomiku a najmä zisky Wall Street.

Graf č. 1: Vývoj indexu S & P 500 za úradovania prezidentov Billa Clintona (1993 – 2001), Georgea W. Busha (2001 – 2009) a Baracka Obamu (2009 – 2017)

/data/MediaLibrary/articles/11544/graf-1.pngZdroj: J&T Banka na základe dát Bloomberg

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?