AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy minulý týždeň len prešľapovali na mieste a nikam sa výraznejšie nepohli pri relatívne bohatom nacenení.

V prospech poklesu hovorila opätovne rastúca skepsa k rýchlej implementácii probiznisových opatrení vládou Donalda Trumpa v Spojených štátoch, pričom neistoty ohľadne fiškálnych stimulov vyjadrila aj zverejnená zápisnica Fedu.

V nej mali centrálni bankári tiež poznámky ohľadne nadpriemerných valuácií viacerých aktív. Americká ekonomika však robustne rastie a spolu s ňou aj svetová a zdá sa, že ide o samoudržateľný rast bez potreby väčšej pomoci od centrálnych bánk či vlád.

Takže ak Washington svojimi krokmi hospodárskej politiky sklame, nemuselo by to akciám tak veľmi prekážať. Ani americký útok raketami Tomahawk na sýrske ciele v zásade nevystrašil trhy, keď očakávajú, že napriek ruskej nevôli voči tomuto aktu nebude nateraz Moskva eskalovať napätie.

Akciové burzy pritom nevyviedol z miery ani slabý marcový nonfarm payrolls z amerického trhu práce. Jedno slabé makročíslo totiž ešte nič neznamená, najmä keď všetky ostatné ukazujú na nadpriemernú dynamiku rastu svetovej ekonomiky.

V sumáre paneurópsky index Euro Stoxx 50 klesol o 0,2 percenta pri poklese nemeckého indexu DAX 30 o 0,7 percenta, raste francúzskeho indexu CAC 40 o 0,3 percenta a britského indexu FTSE 100 o 0,4 percenta.

Americký bluechipsový index Dow Jones stagnoval pri miernej 0,3-percentnej strane širokého indexu S & P 500 a pri 0,6-percentnej korekcii technologického indexu Nasdaq Composite.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov ostali minulý týždeň na nezmenených úrovniach napriek ochote predstaviteľov Fedu začať znižovať bilanciu centrálnej banky pri solídnom raste americkej aj svetovej ekonomiky.

V šachu ich držali očakávania, že prorastové reformy v USA budú prijaté neskôr, zrejme až v roku 2018. Ceny podporoval tiež rast geopolitického napätia okolo Sýrie, ako aj Severnej Kórey.

Ceny dlhopisov štátov eurozóny rástli, keď sa obchodníci úplne vzdali očakávaní, že by ECB mohla zvýšiť sadzby už v tomto roku pred koncom kvantitatívneho uvoľňovania. Z omylu ich jasne vyviedla reč šéfa ECB Maria Draghiho o tom, že nevidí dôvod meniť status menovej politiky a odchyľovať sa od úvodnej časti vyhlásenia ECB po jej zasadnutí.

V rovnakom duchu sa vyjadril aj šéf ECB Peter Praet. Desaťročný nemecký výnos tak klesol o 10 bázických bodov na 0,23 percenta.Americká „desina“ ostala nezmenená na 2,4-percentnej úrovni.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato uzavrelo prvý aprílový týždeň nad hranicou 1 250 amerických dolárov za trójsku uncu po takmer polpercentnom raste. Zlato pritom chvíľkovo dosiahlo päťmesačné maximá na úrovni 1 270 dolárov po správach, že USA zaútočilo na Sýriu, tento zisk si však dlho neudržalo.

Kremeľ spolu s niektorými regionálnymi hráčmi síce odsúdili raketový zásah na sýrsku základňu a pohrozili USA, že na ďalšiu agresiu zo strany spojených štátov už budú reagovať, ale politickí analytici upozorňujú, že k vyostreniu napätia medzi Washingtonom a Moskvou nepríde.

Potenciálne rozšírenie nepokojov do ostatných častí regiónu však pomohlo rope. Americký benchmark WTI si pripísal viac ako tri percentá na 52,24 a severomorský Brent viac ako štyri a pol percenta na 55,24 amerického dolára za barel. Obchodníci navyše stále dúfajú, že OPEC sa dohodne na predĺžení či dokonca na prehĺbení zníženia ťažby tejto komodity.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár zosilnel v ostatnom týždni voči košu hlavných zahraničných mien na takmer mesačné maximá. Najvýznamnejší rast zaznamenal po správach amerického útoku na Sýriu, keď bol vnímaný ako bezpečný prístav pre investorov.

Investori totiž odignorovali neočakávané slabé výsledky z trhu práce v podobe marcového nonfarm payrolls, ktorý sleduje tvorbu pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora.

Voči euru tak zosilnel o viac ako pol percenta a na konci týždňa sa menový pár obchodoval len tesne pod 106 dolárových centov. Euro sa ocitlo pod tlakom aj pre vyhlásenia popredných predstaviteľov ECB, ktorí nevidia dôvody na zmenu monetárnej politiky a obhajujú nízke úrokové sadzby aspoň do ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania.

Na devízových trhoch však veľkú pozornosť pútala česká koruna, keď Česká národná banka vo štvrtok upustila od záväzku menovej intervencie udržiavať kurz voči euru na úrovni 27 korún.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?