Na hlavných svetových akciových trhoch pokračovala rallye aj v úvode štvrtého kvartálu. Americké akcie ako na bežiacom páse prepisovali historické maximá podobne ako globálny index MSCI World a rekordy prekonávali aj nemecké akcie.
Pri silnom výkone cyklického a finančného sektora, pričom rástli výnosy na amerických dlhopisových trhoch, znižovali sa rizikové prirážky a rástli ceny priemyselných kovov.
Optimizmus čerpal energiu zo zverejnenia série makrodát naznačujúcich ďalšie zrýchlenie tempa globálneho ekonomického rastu, z rastu očakávaní zníženia daní v Spojených štátoch, ktorý dodal aj sily doláru, a z predpokladu rastu ziskovosti firemného sektora.
Na katalánske otázniky nikto príliš neprihliadal, reagovali naň len španielske aktíva, pretože aj prípadné vyhlásenie nezávislosti by nijako nedokázalo vykoľajiť globálnu ekonomiku. Ropa klesala pre návrat obáv z previsu ponuky na trhu.
- Prečítajte si: Najbohatšia žena sveta zanechala dcére 40 miliárd dolárov
Akciové trhy
Americké akcie v priebehu celého týždňa s výnimkou piatka prepisovali historické maximá podobne ako globálny akciový index MSCI World a nemecký akciový index DAX takisto prekonal historicky najvyššiu hodnotu.
Optimizmus čerpal energiu zo zverejnenia série makrodát, ktoré naznačujú ďalšie zrýchlenie tempa globálneho ekonomického rastu, z rastu očakávaní zníženia daní v Spojených štátoch a z predpokladu rastu ziskovosti firemného sektora.
Na katalánske otázniky nikto príliš neprihliadal, reagovali naň len španielske aktíva, pretože aj prípadné vyhlásenie nezávislosti by nijako nedokázalo vykoľajiť globálnu ekonomiku.
Navyše investori v základnom scenári očakávajú, že na konci dňa región nakoniec ostane súčasťou Španielska, keďže politickí lídri regiónu sú rozpoltení a súčasne viacerí lokálni biznismeni žiadali, aby Katalánsko nedeklarovalo samostatnosť, lebo by to preň znamenalo ekonomickú katastrofu.
Celkovo na týždennej báze bluechipsový paneurópsky index Euro Stoxx 50 pridal 0,2 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 1,0 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o 0,6 percenta a britského indexu FTSE 100 o 2,0 percenta najmä vďaka oslabeniu libry.
Americký index S & P 500 rástol o 1,2 percenta pri 1,7-percentnom zisku bluechipsového indexu Dow Jones a pri 1,5-percentnom zisku technologického indexu Nasdaq Composite.
Dlhopisové trhy
Znížená averzia k riziku a očakávaný odraz inflácie v USA, ktorý bol potvrdený tiež akceleráciou rastu miezd za september.
Spolu so zverejnením viacerých makrodát nielen z USA, ale aj z Európy hovoriacich o zrýchľujúcej sa dynamike rastu svetovej ekonomiky a s pozitívnym sentimentom z blížiacej sa daňovej reformy v Spojených štátov tlačili výnosy amerických dlhopisov nahor a tlačili ich k 2,4-percentnej úrovni pri 10-ročnej splatnosti.
Horší ako očakávaný septembrový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce trhy nebrali do úvahy vzhľadom na to, že čísla boli ovplyvnené hurikánmi Harvey a Irma.
Výnosové krivky krajín eurozóny skôr len stagnovali, keďže trhy prestávajú započítavať agresívne a skoré odstraňovanie menovej akomodácie ECB a k prvému zvýšeniu sadzieb príde zrejme až v roku 2019.
Ceny španielskych dlhopisov v prvej polovici týždňa výrazne klesli pre katalánske referendum za nezávislosť a pre vyjadrenia katalánskych predstaviteľov, že čoskoro vyhlásia nezávislosť regiónu.
V závere týždňa poklesli, keď trhy počítajú v základnom scenári, že región ostane súčasťou Španielska, a to aj preto, lebo čoraz viac katalánskych predstaviteľov si uvedomuje, že samostatnému regiónu by sa ekonomicky veľmi ťažko dýchalo.
Na konci týždňa však bola 10-ročná riziková prirážka Španielska o 12 bázických bodov vyššia oproti nemeckému benchmarku.
Komoditné trhy
Ropa WTI sa oslabila uplynulý týždeň o 4,6 percenta a klesla tesne pod 50-dolárovú hranicu a severomorský Brent odovzdal 3,3 percenta a zatváral na hladine 55,6 dolára za barel.
Keď na trhoch prevážili obavy z opätovného previsu ponuky pri rekordnom exporte komodity zo Spojených štátov či pri obnove činnosti najväčšieho líbyjského ropného poľa Sharara a obavy z nárastu ťažby členmi OPEC za september.
Naopak, správy, že Rusko a Saudská Arábia sú naklonené predĺženiu dohody o znížení produkcie, boli odstavené na vedľajšiu koľaj.
Zlato v priebehu celého týždňa klesalo až k sedemtýždňovým minimám pri zníženej averzii k riziku a takpovediac bezoblačnom počasí na trhoch, keďže investori vývoj okolo Katalánska nebrali ako príliš dôležitý na to, aby dokázal ovplyvniť svetovú ekonomiku či menovú politiku.
Naopak, signálny odraz inflácie (z pohľadu kovu, paradoxne), ktorý zvyšuje šance na dynamickejšie odoberanie menovej akomodácie Fedom či ECB, a predpokladaná akcelerácia rastu svetovej ekonomiky podrážali žltému kovu nohy.
Len vďaka piatkovému odrazu pred predĺženým víkendom v Spojených štátoch pri nervozite okolo ďalšieho testu rakety Severnou Kóreou zlato zoslablo na týždňovej báze len o 0,3 percenta a končilo na 1 277 dolároch.
Devízové trhy
Dolár pokračoval v odraze voči košu hlavných svetových mien, keď profitoval zo zverejnenia robustných makrodát z USA, čo zvýšilo očakávania odoberania menovej akomodácie Fedom a priblížilo ich k oficiálnemu dot-plot grafu centrálnej banky.
Pričom trhy súčasne prestali započítavať sprísňovanie menovej politiky mimo USA pri solídnom raste ekonomík vo svete. Dolár sa zároveň stále vezie na pozitívnom sentimente blížiacej sa daňovej reformy v USA, pričom čiastočným mínusom pre euro bol vývoj okolo Katalánska.
Obchodníci majú zároveň aj triezvejšie hodnotenie ďalších krokov ECB ohľadne normalizácie menovej politiky. Výsledkom bol minulotýždňový pokles kurzu eura voči doláru o 0,7 percenta na 117,3 dolárového centa.
- Prečítajte si: Diamanty si znovu zlepšujú povedomie
- Zdroj: JET by J&T Banka