Hlavné svetové akciové trhy počas posledného marcového týždňa vymazali podstatnú časť predošlých strát, keď investori obnovili nádej, že americký prezident Donald Trump dokáže rýchlo doručiť prorastové reformy, pričom svetová ekonomika pokračuje v dynamickom raste, čo by sa malo pretaviť do ďalšieho rastu firemných ziskov.

Ceny dlhopisov v Európe rástli, keď zdroje z ECB naznačili, že žiadne zvyšovanie sadzieb pred koncom kvantitatívneho uvoľňovania nepríde, pričom nemecká inflácia za marec bola menšia, ako očakával konsenzus. To stálo aj za stratami eura na devízových trhoch.

Ropa sa odrazila, keď zásoby v USA síce rástli, no pomalším tempom a z globálneho pohľadu klesajú. Zlato len stagnovalo, keď chýbal výraznejší impulz na jeho pohyb.

Formálne aktivovanie článku 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení zo strany Londýna nemalo zásadný vplyv na trhy.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku minulý týždeň rástli, keďže sa otriasli z kolapsu reformy zdravotníctva v americkom Kongrese. Navyše ani obavy z neschopnosti americkej vlády Donalda Trumpa pretlačiť sľúbené prorastové opatrenia investorov až tak nemátali.

Po prvé preto, že aj bez nich by americká a svetová ekonomika dokázala dynamicky rásť a spolu s ňou aj firemné zisky.

A po druhé preto, lebo sa objavovali špekulácie, že zdravotnícka reforma by mohla v nejakej pozmenenej forme vstať z popola a rozhádaní republikáni by sa predsa len mohli dohodnúť a schváliť ju, čo dáva nádej aj na rýchlu priechodnosť iných Trumpových návrhov.

Výsledkom bol rast širokého amerického indexu S & P 500 o 0,8 percenta pri raste bluechipsového indexu Dow Jones o 0,3 percenta a technologického indexu Nasdaq Composite o 1,4 percenta.

Darilo sa aj európskym burzám, kde sú politické riziká na ústupe a zdá sa, že ECB nebude pred ukončením programu nákupu aktív zvyšovať sadzby. Bluechipsový paneurópsky index Euro Stoxx 50 tak pridal 1,7 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 2,1 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o 2,0 percenta.

Len britský index FTSE 100 klesol o 0,2 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Krátky koniec americkej výnosovej krivky rástol s tým, ako klesala averzia k riziku a obnovila sa nádej, že americký prezident Donald Trump dokáže presadiť v Kongrese svoje reformy.

Navyše pokračoval pomerne jastrabí slovník predstaviteľov Fedu, ktorí očakávajú dve ďalšie zvýšenia sadzieb, čo trhy ešte plne nezacenili.

Nemecká výnosová krivka sa posunula výrazne nadol potom, čo na trhy prenikli správy, že ECB nezvýši pred koncom kvantitatívneho uvoľňovania sadzby napriek tomu, že z vyjadrení niektorých jej predstaviteľov sa zdal presný opak, a trhy preto začínali zaceňovať túto možnosť.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v ostatnom týždni len stagnovalo, keďže mu chýbal výraznejší impulz na pohyb. Piatkovú obchodnú seansu nakoniec ukončilo len tesne pod hranicou 1250 amerických dolárov za trójsku uncu, čo predstavuje zhruba 0,5-percentné posilnenie na týždennej báze.

Rast ceny zlata pritom čiastočne spomalilo posilnenie amerického dolára, ktorému americkí centrálni bankári pomáhali prevažne jastrabími vyhláseniami.

Americký ropný benchmark WTI a severomorský Brent zaznamenali v minulom týždni najvyšší zisk v tomto roku, keď sa na trhoch objavovali špekulácie, že by členské krajiny OPEC mohli prehlbovať zníženie svojej produkcie, pričom jej americké zásoby vzrástli menej, ako sa očakávalo.

WTI si tak pripísal takmer 5,5- percentný ziska vrátil sa nad 50 dolárov za barel, zatiaľ čo cena Brentu vzrástla o rovné 4,0 percenta a týždeň ukončil len niekoľko dolárových centov pod 53 dolárov za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár v ostatnom týždni zosilnel voči košu hlavných zahraničných mien o zhruba 0,5-percenta; pomáhali mu americkí bankári očakávajúci aspoň dve úrokové sadzby v tomto roku, pričom niektorí nevylúčili ani prudšie tempo rastu.

Euro, naopak, zoslablo voči väčšine mien, keď sa zo zákulisia ECB objavili správy, že centrálna banka nepomýšľa na predčasné ukončenie či zníženie rozsahu menových stimulov v akejkoľvek forme a ani nezvýši sadzby pred ukončením programu kvantitatívneho uvoľňovania.

Výraznejší pokles zaznamenala spoločná mena eurozóny voči britskej libre, a to aj napriek oficiálnemu spusteniu dvojročného odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Libru podporujú predovšetkým lepšie ako očakávané makroekonomické výsledky, ktoré však môžu byť výsledkom akéhosi turbo efektu.

Mohlo ho však zapríčiniť to, že spotrebitelia v strachu pred rastúcou infláciou a pred slabou librou realizovali po brexite väčšie výdavky. Euro sa tak voči libre priblížilo až ku februárovým minimám 84 britských pencí.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?