Pri reálnych finančných aktívach, ako sú napríklad akcie, vieme celkom presne povedať, či sú drahé alebo lacné. Existuje indikátor Price/Earnings, pomocou ktorého porovnávame cenu akcie so ziskami spoločnosti.
Ak je cena vysoko a očakávané zisky spoločnosti nízke, vieme, že P/E je vysoké a akcia je drahá. Ak je naopak P/E nízko, potom je cena lákavá vzhľadom k ziskom spoločnosti.
Bohužiaľ u bitcoinu nič také neexistuje. Jediné, o čo sa môžeme oprieť, je dopyt po bitcoine. Dopyt je určený najmä počtom ľudí, ktorí oň majú záujem. A ten rastie pomerne dramaticky. Ak ho budeme merať počtom bitcoinových peňaženiek, tak zistíme, že momentálne ich je 20 miliónov.
Pritom na začiatku roka ich bolo iba 11 miliónov. A rok predtým 5,5 miliónov. Ich množstvo rastie zhruba dvojnásobne za posledné roky. Cena bitcoinu však rastie omnoho viac. Je to oprávnené?
Metcalfov zákon
Túto otázku si kládli mnohí a nielen v súvislosti s bitcoinom. Jedným z nich bol spoluzakladateľ Ethernetu a firmy 3Com Robert Metcalfe. Ten sa zamýšľal nad hodnotou telekomunikačných firiem a našiel vzťah, podľa ktorého je hodnota siete závislá od počtu užívateľov.
Čím viac užívateľov, tým väčšia hodnota siete. A nie lineárne, ale exponenciálne. Jednoducho, hodnota siete odpovedá druhej mocnine počtu užívateľov. Táto myšlienka sa úspešne otestovala na Facebooku a aj na Tencente. Dokonca boli zverejnené štúdie, že platí aj na Bitcoine. Avšak to bolo pred jeho exponenciálnym rastom. Ako vyzerá situácia teraz?
Iba s jednoduchou matematikou sme skúšali aplikovať túto tézu aj na bitcoin. Výsledky boli prekvapujúce. Za východiskový stav sme si zobrali počet peňaženiek a cenu bitcoinu zo začiatku roka 2015, čo bolo dno po prasknutí jeho bubliny z roku 2013 (z $1,000 na $200).
Až do mája tohto roka cena bitcoinu rástla (na úroveň $1500) a sledovala Metcalfov zákon. Avšak od mája začala cena prudko rásť. Priložený graf ukazuje cenu bitcoinu (modrá línia) a druhú mocninu počtu peňaženiek (žltá línia). Vidíme, že krivky sa na jar výrazne odpojili.
Podľa dát od začiatku roka 2015 sa zdá, že bitcoin prestrelil a to výrazne. Jeho vnútorná cena podľa našich výpočtov na základe Metlafoveho zákona sa momentálne pohybuje v okolí $3,000.
Ak sa pozrieme na dáta kapitalizácie, ktoré odpovedajú hodnote bitcoinovej siete lepšie ako jeho cena, zistíme podobný výsledok. Kapitalizácia bitcoinu by mala byť menšia zhruba sedemnásobne, s hodnotou $40 miliárd oproti súčasným $280 miliardám.
Model hovorí, že pri raste počtu peňaženiek dvojnásobným tempom by sa mala cena bitcoinu zvyšovať štvornásobným tempom, nie 20-násobným.
A tak sa môžeme zamýšľať, či Metcalfvov zákon platí aj pre bitcoin – ak áno, skôr či neskôr nás čaká veľká korekcia.
- prečítajte si: Kryptomeny budú porazené
Ďalší graf ukazuje pomer ceny bitcoinu a počtu peňaženiek. Vidíme, že sa šplháme veľmi vysoko veľmi rýchlo. Podobne ako začiatkom či koncom roka 2013. V oboch prípadoch nasledovala korekcia o viac ako 80%.
Potenciál bitcoinu je obrovský, avšak to nič nehovorí o tom, koľko prudkých rastov a poklesov môže po svojej ceste hore zažiť. Skutočnú hodnotu bitcoinu nakoniec aj tak ukáže iba čas.
- autor článku: Ronald Ižip
- zdroj: trimkrypto.sk
Ronald Ižip stojí za spoločnosťou TRIM Kapitál. Má viac ak 20-ročné skúsenosti s obchodovaním a investovaním na finančných trhoch.