Medzi klasické výhovorky, prečo poniektorí ľudia s niečím ani nezačnú alebo niečo nedokončia, je to, že sú na to ešte mladí, alebo sú pristarí, alebo nemajú vzdelanie, alebo sú na to veľkí, malí, slabí, chudobní atď… . Na pár konkrétnych prípadoch vám ale ukážeme, že mnohé sa dá a výhovorky sú iba otrepané frázy.
V živote nie je nikdy neskoro na to, aby ste dosiahli úspech. Títo ľudia sú dôkazom, že vytrvalosť a vášeň môžu priniesť úspech v akomkoľvek veku.
- Colonel Harland Sanders – Zakladateľ KFC začal svoje podnikanie v 40 rokoch a svoj legendárny recept na kura predal až v 65 rokoch.
- Fauja Singh – Tento maratónec začal behať v 89 rokoch a dokonca v 100 rokoch dokončil maratón.
- Julia Child – Stala sa ikonou varenia a televíznou osobnosťou až vo svojich 50 rokoch.
- Laura Ingalls Wilder – Začala písať svoju sériu kníh “Domček v prérii” v 65 rokoch.
- Ray Kroc – Kúpil McDonald’s v 52 rokoch a transformoval ho na globálny reťazec.
- Grandma Moses – Táto maliarka začala maľovať v 78 rokoch a stala sa slávnou folkovou umelkyňou.
- Leo Goodwin Sr. – Zakladateľ spoločnosti GEICO začal svoje podnikanie v 50 rokoch.
- Duncan Hines – Bol cestovateľ a recenzent reštaurácií, ktorý začal písať svojich slávnych sprievodcov jedlom v 55 rokoch.
- Peter Mark Roget – Vydal svoj slávny “Roget’s Thesaurus” v 73 rokoch.
- Henry Ford – Založil Ford Motor Company v 40 rokoch, čo videlo k revolúcii výroby automobilov.
Tieto príbehy nám ukazujú, že úspech nemá vekové obmedzenia. S odhodlaním a vášňou môžete dosiahnuť veľké veci, bez ohľadu na to, koľko máte rokov. Nechajte sa inšpirovať týmito príbehmi a nikdy nezabudnite, že na zmenu k lepšiemu nie je nikdy neskoro.
Existuje taktiež mnoho úspešných ľudí, ktorí dosiahli veľké úspechy, aj keď nemali formálne vysokoškolské vzdelanie. Tu je niekoľko príkladov:
- John D. Rockefeller – Predtým, než sa stal možno najbohatším človekom v histórii (po započítaní inflácie), bol John Rockefeller synom podvodníka a stredoškolským študentom na predmestí Clevelandu, Ohio. V šestnástich rokoch sa rozhodol opustiť školu a začať kariéru s cieľom zarobiť počas svojho života 100 000 dolárov. Tento cieľ si splnil a vysoko ho prekročil. Rockefeller sa preslávil v ropnom priemysle, založil spoločnosť Standard Oil a nakoniec vytvoril monopol. Do roku 1902 bol Rockefeller ohodnotený na 200 miliónov dolárov a pred svojou smrťou nazbieral majetok v hodnote viac ako miliardy dolárov.
- Horace Greeley – Tento novinár a kongresman sa stal jedným z najvplyvnejších novinárov v amerických dejinách, hoci nemal žiadne formálne vzdelanie. Už vo veku pätnástich rokov opustil domov, aby sa stal učňom tlačiara vo Vermonte. V dvadsiatich rokoch sa presťahoval do New Yorku a začal pracovať pre The New Yorker a New York Tribune. Práve jeho práca v Tribune ho urobila slávnym, a dokonca pomohol založiť mesto v Colorade, ktoré nesie jeho meno. Dodnes je považovaný za jedného z najvplyvnejších novinárov v histórii.
- John Glenn – Počas napätého vesmírneho preteku 50. a 60. rokov sa John Glenn stal tvárou amerického pokusu poraziť Sovietsky zväz v ceste do vesmíru a nakoniec na Mesiac. Stal sa vojnovým hrdinom a jedným z najslávnejších astronautov v histórii, aj keď nedokončil vysokú školu. Glenn navštevoval Muskingum College, kde študoval vedu, ale keď Japonci bombardovali Pearl Harbor, vystúpil zo školy, aby bojoval vo druhej svetovej vojne.
- Steve Jobs – Spoluzakladateľ spoločnosti Apple, je ďalším príkladom úspešnej osoby bez ukončeného vysokoškolského vzdelania. Jeho genialita a inovácie v oblasti technológií zmenili svet. Jobs opustil Reed College po jednom semestri, ale to ho nezastavilo. Neskôr založil Apple a stál za produktamy, ako sú iPhone, iPad a Macintosh. Jeho príbeh je inšpiráciou pre mnohých mladých podnikateľov a tvorcov.
Tieto príklady dokazujú, že vzdelanie je dôležité, ale nie je jedinou cestou k úspechu. Kreativita, odhodlanie a tvrdá práca môžu viesť k veľkým úspechom, aj keď nemáme formálny diplom.