1. Bill Gates je celoživotný učeň. Ste ním aj vy?
Vo veku 61 rokov má Bill Gates majetok vo výške 86 miliárd dolárov. Ale to, čo je naozaj pozoruhodné, nie je len jeho hodnota majetku, ale to, že aj v tomto štádiu jeho života zostáva oddaný učeniu – presne tak, ako keď bol malý chlapec.
Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a nadácie Bill & Melinda Gates číta približne 50 kníh ročne, väčšinou vecnú literatúru. V rozhovore pre The New York Times v minulom roku povedal, že čítanie je od detstva jeho hlavným spôsobom učenia sa. Zakladateľ Giving Pledge dokonca založil blog na recenzie kníh, Gates Notes, ktorá získala značnú pozornosť a stala sa rešpektovaným zdrojom pre podnikateľskú komunitu a veľa ďalších.
2. Ste trpezlivý a dlhodobo zameraný ako Warren Buffett?
Okamžité uspokojenie rozhodne nie je spôsob, akým generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway, Warren Buffett, zarobil svoje miliardy. 87-ročný investičný titán kedysi povedal:
„Bez ohľadu na to, aký veľký talent alebo úsilie, niektoré veci jednoducho zaberú čas. Nemôžete porodiť dieťa za 1 mesiac tým, že otehotnie 9 žien.“
Ako dlhoročný investor postavil svoju ríšu investovaním do akcií s dobrou vnútornou hodnotou, ale podhodnotených trhom. A potom? Čaká. Jeho stratégia skrátka vyžaduje čas.
3. Jeff Bezos je stále hladný po tom, čo bude ďalej. Vidíte sa v tom?
Osobnosť a pracovné návyky Jeffa Bezosa boli opakovane opísané ako „intenzívne“ v jednej či druhej forme. Jeho intenzita sa vhodne odráža v názve webovej stránky, ktorý kedysi zvažoval a z ktorého sa nakoniec stal Amazon: Relentless.com. (A ak zadáte v prehliadači túto adresu, budete presmerovaný na Amazon.)
V roku 1994, generálny riaditeľ spoločnosti Amazon odišiel z práce z pozície viceprezidenta hedžového fondu, aby sa chytil príležitosti predávať knihy online. Bezos neustále inovoval a rozširoval svoj online maloobchodný podnik až do podoby, ktorú poznáme dnes.
Financovanie vesmírnej výrobnej a prieskumnej spoločnosti Blue Origin a odkúpenie The Washington Post v roku 2013 skutočne dokazuje nenásytný hlad maloobchodného magnáta dobyť neznáme územia.
4. Ste optimista ako Mark Zuckerberg?
CEO spoločnosti Facebook, Mark Zuckerberg, je super optimista. Minulý september, 33-ročný technický titán spolu so svojou manželkou oznámili peňažný prísľub od ich nadácie na výskum zameraný na liečbu alebo zvládnutie všetkých chorôb „v detskom živote“ vo výške 3 miliárd dolárov. To je impozantný cieľ.
Zuckerbergove demonštrácie optimizmu tu nekončia. Keď sa narodili obe jeho deti, Max a August, uverejnil na svojom Facebooku dojemné listy vyjadrujúce vzrušenie, želania, aby vyrastali do lepšieho sveta a s nádejou budúcnosti.
V oblasti technológií pracuje na iniciatíve vedenej spoločnosťou Facebook, na poskytovanie pripojenia k internetu na miestach sveta, ktoré k nemu zatiaľ nemajú prístup.
Aj keď v téme umelej inteligencie čelil kritike od Elona Muska, keď vyjadroval svoj ružový pohľad na ňu a ako urobí svet lepším miestom, vyzerá to tak, že na zatemnenie pozitívneho prístupu Zuckerberga bude treba viac, ako kritika od takého futuristu.
5. Dokážete sa sústrediť na viacero projektov ako Sergey Brin a Larry Page?
Spoluzakladatelia spoločnosti Google, Sergey Brin a Larry Page, majú rôzne talenty a osobnosti, ktoré im umožňujú agresívne rozšíriť svoje kombinované schopnosti na širokú škálu obchodných aktivít a expanziu.
Ich model rastu zahŕňa získanie viacerých spoločností, vrátane YouTube, ako aj financovanie a rozvoj fondu rizikového kapitálu, robotického ramena, inovačného laboratória a laboratória dlhovekosti – a to nie je všetko. Niektoré z ich projektov tápali a zomreli, zatiaľ čo iné prosperovali. Duo si však dobre uvedomuje, akým spôsobom podnikajú.
Page v rozhovore v roku 2014 povedal: „Vždy by som mal túto debatu so Stevom Jobsom. Povedal by: ‚Vy dvaja robíte príliš veľa vecí.‘“ Okrem toho, že je Larry Page CEO spoločnosti Alphabet, holdingovej spoločnosti Googlu, údajne súkromne financuje 2 začínajúce startupy lietajúcich áut a zaujíma sa o čistú energiu.
Sergey Brin, ktorý je prezidentom spoločnosti Alphabet a ktorý kedysi riadil laboratórium pre inovácie, povedal v súvislosti s ich rozsiahlymi záujmami: „Snažíme sa investovať… do miest, kde vidíme dobré podmienky pre našu spoločnosť. Ale je to veľa, veľa stávok a len pár z nich sa musí vyplatiť.“
Ich hazardná hra rastu sa vyplatila mimoriadne dobre – Larry Page má majetok vo výške 47,5 miliárd dolárov a Sergey Brin vo výške 46,3 miliardy dolárov.
6. Ste skromný ako Amancio Ortega?
Španielsky podnikateľ Amancio Ortega nemá známe meno ako Bill Gates alebo Mark Zuckerberg. Mediálne plachý spoluzakladateľ spoločnosti Zara (jednej z odevných značiek spadajúcej pod spoločnosť Inditex) začiatkom tohto roka dočasne predbehol Bill Gatesa v pozícii najbohatšieho človeka na svete.
Majoritný akcionár spoločnosti Inditex (59%) nemá formálne vzdelanie – nikdy nedokončil strednú školu. Avšak, svoje impérium postavil skromným zmýšľaním a zameraním na cieľ. Údajne si 25 rokov nezobral dovolenku. Namiesto toho sa zameral na dôsledné vedenie svojho tímu.
Ortega sa vyhýba kancelárii a miesto toho sa rozhodol byť každodenne v hlavnej dizajnovej miestnosti Zary, aby spolupracoval so svojimi dizajnérmi. Aj keď v roku 2011 opustil funkciu predsedy spoločnosti Inditex, pokračuje v tejto praxi. Jeho skromnosť sa prejavuje aj v šetrnosti. Napriek tomu, že má majetok vo výške 82,2 miliardy dolárov, stále každý deň obeduje vo firemnej jedálni.
Oliver Olejník
Mojim cieľom je ľuďom pomáhať prostredníctvom zdieľania rád, myšlienok a tipov tých najúspešnejších ľudí, ktorých sám sledujem a od ktorých sa sám učím a inšpirujúcich príbehov úspešných ľudí, ktorí zmenili tento svet k lepšiemu.
Verím, že tieto veci ľuďom dokážu pomôcť naštartovať ich vysnívaný život, pretože všetko začína túžbou niečo dosiahnuť.