Keďže už existuje široká sieť okolo ťaženia kryptomien a tento koníček si vyžaduje vysoký kapitálový vstup, ostatné projekty sa zamerali na ďalšie alternatívy.
- prečítajte si: 6 možností ako sa dá podnikať s kryptomenami
Najlepším príkladom ako sa dá získať pasívny príjem je vyplácania dividend z držaných zásob kryptomien.
Rôzne spôsoby ako získať dividendy
Pasívny príjem je najvyhľadávanejšou formou investícií, pretože ide doslovne o to, že necháte pracovať peniaze za vás.
Našťastie, niekoľko priekopníkov z krypto sveta ponúka rôzne metódy, ktoré sa podobajú pasívnym príjmom bez nutnosti vlastniť vysoké sumy peňazí.
Nižšie uvádzame zoznam všeobecných spôsobov, akými môžete získať pasívny príjem v kryptomenách:
Staking – držanie mince typu “Proof-of-Stake” v špeciálnej peňaženke
Master Node – ovládanie Masternode
Utility Tokens – držanie tokenov určených pre pasívny príjem
1.Staking
Blockchain a kryptomeny používajú špeciálne konsenzuálne algoritmy, ktoré matematicky určujú, ktorý ďalší blok je “pravý”.
Bitcoin používa Proof-of-Work, vďaka ktorému potrebujete na ťaženie hardware.
Čoraz populárnejšia sa stáva druhá forma konsenzu, “Proof-of-Stake”, ktorá sa pomaly začína vyvíjať, čo nás vedie k novému systému pre vytvorenie pasívneho príjmu zvaného staking.
V PoS sa namiesto ťažby prostredníctvom hardvéru vytvárajú nové bloky tým, že sa v peňaženke uchovávajú v napred určenej peňaženke.
Staker vkladá stávku (kryptomenu) alebo uzamkne niekoľko svojich mincí, čím overí blok transakcií.
Niektoré kryptomeny vyžadujú pripojenie 24 hodín denne a 7 dní v týždni a zdroj energie, zatiaľ čo iné vyžadujú len doslova držanie mincí v špeciálnej peňaženke.
Najlepšie na tom je v súčasnosti NEO, ktoré držíte v peňaženke a o viac sa nestaráte. Takýmto spôsobom sa vám generuje GAS s ktorým si môžete robiť čo chcete.
Počiatočná investícia môže začínať od 1 NEO čo je v čase písania 17 USD. Medzi ďalšie kryptomeny na staking patria aj Lisk, Stratis, Neblio alebo ARK.
NEON wallet, ktorá spoľahlivo generuje GAS
2.Masternode
Metóda číslo dva sa viac podobá tradičnému pasívnemu príjmu, pretože zvyčajne si vyžaduje vyššie množstvo základného kapitálu. Jedná sa o masternody, ktoré sú takzvané uzly v systéme.
Tieto masternody zvyčajne poskytujú dodatočné riadiace úsilie k tomu, aby sa stali základom krypto-komunity.
Napríklad aktívne / pasívne hlasujú o aktualizáciách softvéru, overení súkromných / okamžitých transakcií a účasť na komunitných udalostiach.
Majitelia týchto uzlov sú väčšinou dostatočne odmenení. Napríklad masternody Dash dostávajú podiel 45% odmeny na každom novom bloku.
Oficiálna webová stránka Dash tvrdí, že je to zvyčajne okolo 2 Dash (378 USD) každých 7 dní.
Na spustenie vlastného masternodu potrebujete 1000 Dash (189 000 USD). Sú tu aj iné alternatívy ako napríklad Horizen, ktoré potrebuje ako základnú investíciu 42 ZEN (620 USD), alebo PIVX pre ktorý je nutné vlastniť aspoň 10 000 PIVX (900USD).
Dash core wallet a jej masternode
3.Utility tokeny
PoS odmeny sú odvodené od protokolu takmer štandardným spôsobom, zatiaľ čo odmeny za utility tokeny sú odvodené z transakčného účelu.
Skvelým príkladom je decentralizovaná burza (DEX) CryptoBridge, ktorá má pod sebou vlastný token BridgeCoin (BCO) založený na blockchaine Bitshares.
Nákupom a vkladaním BCO na burze DEX sú držitelia odmenení spätným získaním 50% z transakčných poplatkov.
Zaujímavé na tom ale je, že odmeny získané od BridgeCoin nie sú vyplatené v BridgeCoin, ale v transakčnom páre, ktorý vyústil do transakčného poplatku.
Takže ak na DEX budete obchodovať len striktne Bitcoin, Litecoin, Monero a Ethereum, potom vaše odmeny budú presne v Bitcoin, Litecoin, Monero a Ethereum.
Záver
V súčasnosti sa kryptomeny podobajú divokému západu a sú plné volatility. Zdá sa, že nová forma vyplácania dividend láka mnohých investorov, ktorý buď ťažia, stakujú, alebo majú vytvorený vlastný masternod.
- prečítajte si: Výhody súčasného medvedieho trhu kryptomien
Zatiaľ sa jedná o prvú generáciu pasívnych príjmov, ktorá sa rapídne zväčšuje a je možné že niektoré z projektov zlyhajú. Avšak tie, ktoré vydržia vyplatia v priebehu nasledujúcich desaťročí zaujímavý pasívny príjem.
- Zdroj: Kryptotrejder
Kryptotrejder sú mladí chalani, ktorí sa už vyše 2 rokov venujú investovaniu do kryptomien. Svoje skúsenosti a praktické rady v tejto oblasti zdieľajú na svojom webe kryptotrejder.sk