Nájsť si nový job alebo neprísť o ten súčasný nemusí byť také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. Zbytočné chyby, ľahostajnosť a priemernosť nás častokrát pripravujú o ultimátne príležitosti.
Preto som sa rozhodol zhrnúť 20 vecí, ktoré sa môžete naučiť už dnes a tak zvýšiť svoju šancu na trhu práce.
1. Prísť na čas
Timemanagement je základ. Je to prejav úcty voči druhému, ktorý symbolizuje, že si svojho partnera s ktorým sa máme stretnúť vážime. Čo robiť s nedochvíľnosťou? (klik)
2. Povedať o sebe súvisle aspoň 3 vety
Áno, latku som dal poriadne nízko. Možno si poviete, že predstaviť sa vie predsa každý. No ja tvrdím, že to tak nie je.
3. Vedieť odpovedať na otázku “PREČO?”
V práci nastane množstvo situácii, keď bude dôležité obhájiť si svoj názor. Keď mi niekto odovzdáva vypracované zadanie a tvrdí o ňom, že je fakt dobré, zaujíma ma prečo. Zaujíma ma, prečo by náš klient mal byť na Facebooku a nie na Instagrame. Prečo je lepšie spraviť webinár, než školenie.
4. Deadliny
Ak patríte medzi tvrdých kritikov slova deadline, riešenie je jednoduché – stačí odovzdať svoj prácu o pár dní skôr, než vás dobehne deadline. Plniť si svoje povinnosti na čas je základ. Nie je to žiadna pridaná hodnota!!!
5. Naučte sa písať mail
Nie je to nič ťažké. Stačí sa naučiť, že každý mail má stručný predmet, začiatok mailu patrí osloveniu alebo aspoň priateľskému pozdravu.
V texte mailu treba jasne a výstižne (prečítajte si tieto dve slová aspoň 10x) napísať, čo potrebujete a kedy to očakávate. V pätičke mailu je fajn napísať aspoň svoje meno a priezvisko (kontakt je už hudba budúcnosti, ale ak patríte medzi tých bystrejších, tak by ste to mohli zvládnuť..
6. Dajte si dokopy svoj Facebook
Väčšina personalistov si najprv klike na váš facebook, až potom si otvorí váš životopis či motivačný list. Kvôli tomu, čo uchádzači o job zdieľajú na svojich profilov som neprijal už niekoľko ambicióznych ľudí.
Ak o sebe tvrdíte, že ste spoľahlivý, no dáte na FB fotku ako ste zaspali na pracovný pohovor, znie to maximálne cynicky. Ak hovoríte, že ovládate administratívu a korešpondenciu tak slovo výťaz sa píše takto: víťaz.
Ak uvádzate, že ste nekonfliktný typ a v zápätí pridáte na Facebook fotku z večernej bitky v bare, zabudnite na svoj dream job.
7. Ste flexibilný? Pochybujem
Samozrejme hrdo som to o sebe prehlasoval aj ja. Pokým mi moja bývalá šéfka Katarína Molnárová nedala flexibilný pracovný čas. Pohorel som za mesiac…
8. Dodržať slovo
Ak máte integritu, máte viac, než si myslíte. Táto hodnota je doslova kľúčová. Keď niekomu dáte slovo, tak ho prosím dodržte. Myšlienka, slovo, čin.
9. Naučte sa robiť prezentácie
Určite sa vo vašej kariére naskytne minimálne jedna príležitosť, ktorá si bude vyžadovať, aby ste svoje myšlienky, riešenia či svoju prácu pútavo odprezentovali. Pútavo neznamená červený Comis Sans na modrom pozadí v Power Pointe. Vyskúšajte napríklad Prezi.
10. Priznajte, ak ste niečo pokašlali
Nie je nič horšie, ako keď šéf objaví prúser, o ktorom jeho podriadený niekoľko dní alebo týždňov mlčal. Priznajte chybu skôr než na ňu príde váš šéf a navrhnite riešenie.
11. Naučte sa dávať a prijímať feedback
Ak touto zručnosťou nedisponujete, bude sa vám pracovať a napredovať veľmi ťažko. Väčšina uvedomelých zamestnávateľov dnes dáva svojim zamestnancom spätnú väzbu.
Keď vám ju poskytne, očakáva, že budete na sebe pracovať, nie sa urážať. Chcete sa naučiť spätnú väzbu? (klik)
12. Buďte pozorný
Váš šéf, to ocení. Nič viac si necením ako to, keď za mnou príde náš account Michal, že si všimol novú príležitosť pre našu agentúru alebo potencionálne riziko. Maličkosti stoja za veľa!
13. Pozorne čítajte
Zjednodušíte si tak svoju prácu a uľahčíte ju aj svojim kolegom. Často sa mi stáva, že keď postujem na Facebook nejakú pracovnú ponuku a záujemcov požiadam, aby mi písali do správy, ozývajú sa v komentároch.
Taktiež, keď poprosím kolegu o zaslanie podkladov na mail, no on mi ich pošle na Skype.
14. Buďte proaktívny
Ak za váš job dostávate minimálku, priznávam, že to môže byť skutočne ťažký oriešok. Existujú 2 typy ľudí: reaktívni a proaktívni. Tí druhí, sa majú lepšie.
15. Pýtajte sa!
Pretože kto sa pýta, ten veľa vie. A to je skutočná pravda.
16. Opustite zónu komfortu
Nie je to veľmi pohodlné, no je to nevyhnutné. Učíte sa a napredujete, len vtedy, keď prekročíte zónu komfortu a vydáte sa prebádať nové vody. Keď začnete čeliť novým výzvam.
17. Neposielajte 5 stranový životopis
Áno, niekedy to bolo cool. Recruiteri však už nemajú toľko času, aby si čítali vaše osobné e-booky. Umenie nie je 5 stranové CV-čko, ale jedna strana, z ktorej mi spadne sánka.
18. Ukážte výsledky
Keďže zamestnávam 80% študentov, teda ľudí, pre ktorých je práca v našej agentúre tou prvou, baviť sa o peniazoch je naozaj ťažké.
Nejdem hovoriť o prehnaných očakávaniach. Ale o tom, že pokiaľ ukážete svoje výsledky, ktoré ste spravili ako dobrovoľník pre akúkoľvek organizáciu, pomôže vám to.
19. Samostatnosť vs. tímová práca
Tieto slová počujem azda na každej prednáške Martina Menšíka z Profesie. Vo firemnom prostredí ste zodpovedný za svoju agendu a zodpovednosť so sebou prináša aj samostatnosť.
Nemôžete neustále svojimi telefonátmi otravovať nadriadeného. Na druhej strane, dokázať pracovať v tíme je veľké víťazstvo.
Áno, papier znesie všetko. Aj ten s vašim CVčkom. Ale v praxi sa vyskytne milión krízových situácii, kedy musíte spolupracovať s človekom, ktorý vám nesedí, voči ktorému máte výhrady a žiadne zaklínadlo vám v tom nepomôže.
20. Podali ste najlepší výkon, aký ste vedeli?
Na Slovensku sme sa uspokojili s priemernosťou. ,,Hlavne, aby to bolo…” hovorí sa. Keď budete najbližšie odovzdávať svoj životopis, vypracované zadanie alebo projekt svojmu šéfovi opýtajte sa samého seba:
,,Je toto to najlepšie, čo dokážem?” Ak je odpoveď “nie”, prepracujte to. Som totižto presvedčený, že dnes by sa na Slovensku žilo lepšie, keby sme odhodili okuliare priemernosti a dali do svojej práce maximum svojho potenciálu, talentu a skúseností.
Zhrnuté a podčiarknuté
Sú veci, ktoré pokladáme za samozrejmosť. Ako napríklad vedieť napísať mail či chodiť načas. I napriek tomu tieto záležitosti flákame najlepšie ako vieme.
Na druhej strane – existujú príležitosti, vďaka ktorým môžete vyťažiť a zažiariť! Sú to častokrát maličkosti. Práve vďaka ním sa dokáže odlíšiť od ostatných uchádzačov. Ak nájdete vo svojej práci vášeň, pôjde to oveľa ľahšie, než si myslíte…
Päť rokov pracujem v oblasti médií, založil som portál Student24. Pracoval som ako marketingový riaditeľ, dnes pôsobím v reklamnej agentúre MAVIO MEDIA. Cez víkendy školím a blogujem. Rád si dám s vami šálku kávy.